15.07.2023 KRAJSKÁ SOUTĚŽ V POŽÁRNÍM SPORTU PETROVICE (okres Třebíč) – 3. místo

V sobotu 15.7.2023 družstvo mužů 🔵⚪️🦄 vyrazilo na krajskou soutěž v požárním sportu do Petrovic nedaleko Třebíče. Na soutěž jsme se kvalifikovali na okresní soutěži v Počátkách, kterou naše družstvo mužů vyhrálo.

Tato soutěž se koná z více disciplín, než se běžně účastníme. Na této soutěži se soutěží v disciplíně 100 m překáže, štafety 4×100 m překážek, požárního útoku a dále z výstupu do 4. podlaží cvičné věže, která na této soutěži nekonala. Pro ty, kteří přesně nevědí, o jaké disciplíny se jedná, tak Vám je stručně v článku představíme.

Požární sport spojuje atletiku s určitými prvky a úkony z práce hasičů. Pro jeho zvládnutí je nutné spojit rychlost a obratnost, nebát se překážek, ani ohně, ani výšek. Požární sport se skládá ze čtyř disciplín, dvě jsou týmové a dvě individuální.

Běh na 100 metrů s překážkami je individuální disciplína, ve které závodník překonává 2 m vysokou bariéru, pak sbírá dvě hadice, se kterými běží přes kladinu (dlouhá 8 m, široká 18 cm a vysoká 1,2 m). Dalším úkolem je spojení hadic, napojení jedné z nich na rozdělovač a nakonec po napojení proudnice proběhnutí cílem.

Druhou individuální disciplínou požárního sportu je výstup do 4.podlaží cvičné věže pomocí hákového žebříku, vážícího 8,5 kg. Na této soutěži nebyla obsazena.

Třetí a zároveň první kolektivní disciplíny. Členové štafety 4×100 metrů s překážkami musí překonávat na trati různé překážky a uhasit skutečný oheň (v našem případě se jednalo o přenesení hasicího přístroje o hmotnosti 5-10 kg na vzdálenost 30 metrů). Úkolem je v co nejkratším čase donést do cíle hasičskou proudnici, která slouží jako štafetový kolík.

Poslední disciplínu, požární útok, plní 7 členů týmu. Jejich úkolem je v co nejkratším čase propojit zdroj vody (nádrž), motorovou stříkačku, hadice, rozdělovač a proudnice, doběhnout ke dvěma terčům vzdáleným 90 metrů od základny a pak se do nich trefit proudem vody (každý terč má objem 10 litrů, po jejich naplnění dojde k zastavení časomíry).

Na soutěž bylo za SDH Žirovnice přihlášeno družstvo mužů ve složení: Pavel Janů, Petr Švadlena, Patrik Hanzal, Adam Hamerník, Tomáš Kasal, Petr Urban a Václav Vaněk ml., doplněná o Martina Dvořáka (kmenově SDH Kamenice nad Lipou) a Honzu Radila (kmenově SDH Počátky). Na sobotní soutěži se v kategorii mužů i žen začínalo štafetou 4×100 metrů překážek. Po menších problémech s časomírou byla tedy krajská soutěž v požárním sportu kraje Vysočina zahájena. Naše družstvo mužů se na start postavilo 8. v pořadí, společně s děvčaty SDH Strachoňovice. Po rychlém se běhání předávek a vyzkoušení překážek v povoleném tréninku před zahájením soutěže přišel čas našeho pokusu. Z důvodu nemoci Tomáše Kasala a pracovních povinností Václava Vaňka došlo ke změnám v obsazení a naše družstvo doplnil Jaroslav Kadlec a Honza Krátký (kmenově SDH Počátky). Ve složení obou štafet to znamenalo vše vsadit pouze na jednu štafetu.

Na první úsek a start štafety se postavil Pavel Janů, po odstartování a překonání překážky domečku a dokončení stometrového úseku předával štafetovou proudnici Martinu Dvořákovi, který měl na starosti druhý úsek a překonání bariéry. Na třetím úseku předával Martin Petru Urbanovi, který po překonání kladiny a zapojení hadic a rozdělovače předával na čtvrtém úseku Honzovi Krátkému, kterého čekal hasicí přístroj a přenos na vzdálenost 30 metrů. Po ustavení na podložku následoval sprint do cíle.

Naše družstvo dosáhlo krásného času 65,31 a zařadil naše družstvo na krásné a musím přiznat nečekané 3. místo v disciplíně štafeta 4×100 m překážek. Do druhého pokusu bylo připraveno v případě neúspěchu družstvo ve složení: domeček – Jan Radil, bariéra – Jaroslav Kadlec, hadice – Patrik Hanzal, PHP – Adam Hamerník. Ale po povedeném prvním pokusu jsme kluky pro bezpečnost do druhého pokusu odvolali.

Pokus družstva SDH Žirovnice – štafeta 4×100 m překážek

Druhá disciplína, která nás čekala byl požární útok. Požárních útoků se běžně účastníme, ale v tomto případě je změna v požární mašině (jednotná pro všechna družstva typ FOX 4), v šířce hadice a typu terčů (jak bylo zmíněno výše, tak při postupových soutěží se jedná o terč nástřikový o objemu 10 litrů). Složení do požárního útoku bylo ovlivněno onemocněním Tomáše Kasala, kterého musel nahradit na béčka Jaroslav Kadlec.

Na dalších postech byl: koš – Petr Švadlena, nabírání – Patrik Hanzal, stroj – Adam Hamerník, béčka – Jaroslav Kadlec, rozdělovač – Petr Urban, levý proud – Martin Dvořák, pravý proud Pavel Janů

Během prvního pokusu se nám moc nezadařilo. Po odstartování a zapojení spojů na základně, došlo k nastartování mašiny, která se nám ale vypla a strojník ji musel již ovládat v ručním režimu. Výstřiky nakonec v čase až 31,60 a výsledný čas 42,86 (pravý proud 37,97), tedy velmi nepovedený pokus. Abychom udrželi šanci na dobrý výsledek, tak jsme potřebovali dosáhnout času, který by nás zařadil do popředí výsledkové listiny v požárním útoku. Jak se nám zadařilo, můžete shlédnout ve videu níže.

Požární útok – 1. pokus – SDH Žirovnice – 42,86

Požární útok – 2. pokus – SDH Žirovnice – 26,04 (pravý proud 25,46)

Poslední disciplínou na této soutěži bylo 100 m překážek, které mělo rozhodnout o vítězi krajské soutěže v požárním sportu kraje Vysočina. Tedy to nejhorší nakonec a tento den, kdy teplota dosahovala 38°C to bylo doslova. Na start se postavilo z našeho družstva šest závodníků, ze kterých se počítal čas čtyřem nejlepším do celkového pořadí. Časy všech kluků jsme věděli a ukazovali nám, že by to v celkovém pořadí nemuselo být tak špatné. A taky že ano, 3 časy pod 20, 1 čas nízká 20 znamenal součet 79,22 a s náskokem 0,83 vteřin jsme opět obsadili krásné 3. místo.

Součet těchto umístění nám vynesl krásně a nečekané 3. místo, které je pro náš sbor dobrovolných hasičů jedno z nejlepších umístění na této postupové soutěži ve všech disciplínách požárního sportu na těchto postupových soutěží. Vítězem krajské soutěže a právo zúčastnit se Mistrovství české republiky v požárním sportu si vybojovalo družstvo mužů SDH Bransouze a v kategorii žen SDH Hvězdoňovice.

Níže si můžete prohlédnout celkovou výsledkovou listinu této soutěže.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *